Kraków to zaczarowane miasto. Dowiedz się co warto zobaczyć.
Dwór Jana Matejki
Dwór Jana Matejki
Dwór Jana Matejki w Krzesławicach. Jan Matejko (ur. 28 lipca 1838 w Krakowie – zm. 1 listopada 1893 także w Krakowie) – malarz, najwybitniejszy polski twórca obrazów historycznych i batalistycznych.

Dworek Jana Matejki ma szczególne znaczenie w polskiej historii i kulturze. Pierwszym wlaścicielem dworku byl Hugo Kołłątaj (1750 - 1812), reformator Uniwersytetu Jagiellonskiego w duchu Komisji Edukacji Narodowej, współautor Konstytucji 3-go maja.
Dopiero w 1876 zakupił Krzesławice Jan Matejko, przeznaczając na ten zakup pieniądze uzyskane ze sprzedaży Batorego pod Pskowem. Artysta odnowił i urządził niewielki sześciopokojowy dworek, a z boku dobudował letnią pracownię. W Krzesławicach powstały obrazy Rzeczpospolita Babińska i Bolestaw Rogatko z Anną Dederen. Mieszkańcom Krzesławic postawił szkołę, istniejącą koło dworku do dzisiaj. Po śmierci artysty w 1893 Krzesławice dostały się Tadeuszowi Matejce, który odprzedał je dalekim krewnym Burzyńskim. W 1959 Maria Burzyńska przekazała zniszczony dwór Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z zastrzeżeniem, aby nie stracił historycznego charakteru.

 
Dwór Jana Matejki
© Copyright ZabytkiKrakowa.info Hostels in Krakow