Kraków to zaczarowane miasto. Dowiedz się co warto zobaczyć.
Cmentarz Rakowicki
Cmentarz Rakowicki
Jest to jeden z największych cmentarzy w Krakowie i jedna z najstarszych czynnych nekropolii w Polsce. Założony został przez Austriaków w latach 1802-1803 na terenie podmiejskiego folwarku Bosackie, należącego do zgromadzenia Karmelitów Bosych z Czernej koło Krzeszowic.

Cmentarz Rakowicki jest miejscem spoczynku zwykłych oraz zasłużonych mieszkańców miasta oraz pomnikiem kultury narodowej, a także wartościowym zespołem zabytków sztuki nagrobnej. W 1976r. decyzją Urzędu Miasta Krakowa został wpisany do rejestru zabytków. Najstarsza część Cmentarza Rakowickiego została rozplanowana w 1839r. przez znanego architekta Karola Kremera. W jego centralnym punkcie znajduje się późnoklasycystyczna kaplica pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego, ufundowana przez zamożnych obywateli krakowskich, Ludwika i Annę Helclów.
Cmentarz zajmuje powierzchnię prawie 42 ha, na której znajduje się ok. 75 tys. grobów. Odbywa się tutaj najwięcej pogrzebów w Krakowie.
Miejscem najczęściej odwiedzanym jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły.

 
Cmentarz Rakowicki
© Copyright ZabytkiKrakowa.info Hostels in Krakow